Jak dobrać kije do Nordic Walking?

Na rynku jest w tej chwili wiele różnych możliwości zakupu kijków do Nordic Walking ale jak zwykle przy dużym wyborze powraca ciągle pytanie jakie wybrać.

Poniżej przedstawię kilka cech niezbędnych kijów do Nordica.

  1. Rękawiczka (półrękawiczka) przy prawidłowej technice chodzenia z kijami bardzo ważna jest faza wypuszczenia kija z ręki stąd rękawiczka, do której będzie przymocowany kij.
  2. Wygodna i przylegająca do ręki rękojeść bez żadnych wypustek czy nadbudów.
  3. Wypinana rękawiczka. Osobiście polecam wpięcia typu zatrzask. Mocowania typu kostka mają jedną wadę – gubiąca się od czasu do czasu kostka ale też nie są złe.
  4. Końcówka z materiałów wytrzymałych na ścieranie i obciążenia. Dla osób początkujących polecam ściętą, dla bardziej zaawansowanych w zależności od terenu mogę polecić ostrą zakończoną jak nożyk chociaż ścięta również doskonale zdaje egzamin.
  5. Przy wyborze kijków należy sobie przemyśleć czy:
    • będą one tylko dla jednej osoby
    • będziecie z nimi jeździć
    Jeśli mają być dedykowane dla jednej osoby i nie zależy Wam na ich składaniu np na wyjazdach to polecam kijki o stałej długości. Są lżejsze i odchodzi dodatkowy element który potencjalnie może się zepsuć.
  6. Jeśli chodzi o materiał, z którego kij jest wykonany na szerszym rynku konsumenckim dostępne są w zasadzie kije z mieszanek aluminium i włókna węglowego. Jakie? No cóż – zależy do czego. Zasada jest jedna im więcej włóka węglowego tym kij jest lżejszy, twardszy ale też bardziej łamliwy. Aluminium z kolei jest bardziej giętkie ale też ma swój ciężar.
  7. Buciki (gumowe nakładki) używamy tylko na powierzchniach utwardzonych. Ważne żeby były wulkanizowane.

Długość kija dobiera się najlepiej empirycznie – stoimy prosto, ramiona wzdłuż tułowia, przedramiona zgięte pod kątem prostym – każdy ma inną budowę i jedni mają krótsze ręce inni dłuższe przy tym samym wzroście.

Można też wykorzystać mnożnik 0,68 x wzrost w centymetrach i należy zaokrąglać do 5cm.