Suche igłowanie (dry needling) polega na stymulacji nadmiernie napiętych i bolesnych obszarów mięśnia i tkanki łącznej igłą akupunkturową. Technika ta ma wpływ na rozluźnienie tkanek, zmniejszenie bólu, wyeliminowanie bólów rzutowanych. Poprawia także elastyczność tkanki i stymuluje ją do przebudowy.
Zabieg polega na wkłuciu bardzo cienkiej igły akupunkturowej w dysfunkcyjny obszar i stymulowaniu go do skurczu przez co zmniejsza się napięcie. Igły są jednorazowe, sterylne i cienkie. Obszar podlegający terapii jest zawsze zdezynfekowany, a terapeuta zachowuje bezpieczeństwo poprzez noszenie jednorazowych rękawiczek.
Dyskomfort związany z zabiegiem jest zminimalizowany poprzez użycie cienkich i ostrych igieł, jednak celem zabiegu jest wywołanie skurczów mięśniowych, co może być odczuwalne przez pacjenta. Po zabiegu może pojawić się niewielki siniak i tkliwość skóry.
Sam zabieg prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych poprzez rozluźnienie mięśni i tkanek wokół napiętych struktur. Wpływa na poprawę ruchomości w stawach oraz uzyskanie pełnego zakresu ruchu mięśni zmniejszając ich podatność na urazy.
Pomimo wielu korzyści, jak każda metoda ma ona swoje ograniczenia i przeciwwskazania, do których należą:
- choroba nowotworowa
- infekcje, ostre stany zapalne czy choroby zakaźne
- żylaki, ciężka miażdżyca, zaburzenia naczyniowe
- zmiany skórne
- problemy z krzepnięciem krwi
- ciąża (pozwolenie od lekarza)
- alergia kontaktowa na metale
- świeże urazy
- napięcie spastyczne
- padaczka
- obrzęki limfatyczne
- strach przed zabiegiem.